Něco o borůvkách vážně i nevážně

Rod Vaccinium (borůvka) zahrnuje asi 200 druhů, rostoucích v horách tropické Asie, v Tichomoří, v severní i jižní Americe a též v Africe. Nejméně druhů roste ovšem na velkých plochách v mírném pásmu severní polokoule. Borůvky opyluje hmyz a rozšiřují je živočichové. Jsou zpravidla samosprašné. Keříky se rozrůstají podzemními výběžky, na nichž jsou zřetelné pevné šupinovité lístky. Stáří keříku se obtížně stanovuje právě pro rychlé vegetativní rozrůstání. Jejich délka života se pohybuje od 10 do 60 let.

O prospěšnosti borůvek na lidský organismus existuje bezpočet seriózních vědeckých prací. Zmíníme tedy pouze to nejdůležitější…

Plody borůvek (lesních i kanadských) patří mezi jedno z nejzdravějšího ovoce na světě vůbec. Zahání stres, únavu a posilují imunitu. Podporují růst u dětí, výborně působí proti průjmům, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Odstraňují únavu očí, zlepšují ost­rost zraku a vidění v temnu. Ulehčují průběh chorob způsobených stárnutím – např.: chrání před stařeckou demencí, regulují hladinu cukru a tuku v krvi, snižují cholesterol, čistí ledviny a močové cesty. Borůvky pomáhají při hubnutí. Působí preventivně proti infekcím…

Borůvky obsahují antioxidanty, bioflavonoidy, třísloviny, velké množství vitamínu C, vitamíny B a provitamín A, dále zinek, ovocné cukry, mangan, draslík, hořčík, chrom, zinek, měď a železo, a další.

Nejnovější výzkumy potvrdily jejich významné proti rakovinové účinky. Doporučuje se každému zkonzumovat během léta alespoň 1,5 kg čerstvých plodů borůvek pro vyčištění organismu a posílení jeho obranyschopnosti.

Borůvky – pověry, kouzla a čáry

Naši předci borůvkám přisuzovali mimořádně velkou zdravotní a čarovnou moc. V mnoha krajích se říkalo, že v době sklizně borůvek mohli všichni lékaři klidně odjet na dovolenou…

Už v Keltských dobách věřili Keltové žijící na našem území, že je borůvky dokáží ochránit před většinou zla. Ještě v minulém století děti, pokud šly do lesa na borůvky, nikdy nezapomněly nasypat něco borůvek na pěšinu nebo na kámen na kraji lesa, aby je v lese neuštknula jedovatá zmije. Vůně borůvek ji měla nalákat a děti mohly trhat lesní plody v bezpečí. Pár borůvek položených na práh nebo pod rohožku mělo domov ochránit před nepříjemnostmi. Zvlášť silný vliv prý mají kanadské borůvky. Pokud člověk u sebe nosí jejich listy, potká ho štěstí…

Nejvíce pověr a bájí se ale vztahovalo k pojídání borůvek. Babky kořenářky tvrdily, že na uhranutí není lepší protizbraň než pár kulatých borůvkových koláčů s drobenkou nebo žmolenkou, která ještě umocnila ochrannou sílu borůvek. Třeba borůvkové palačinky se v této souvislosti označují přímo za pokrm štěstí. Pokud byste si dali pro změnu hranaté koláče, zajistili byste si blahobyt. Při pečení borůvkových dobrot je ale nutné zapálit v kuchyni bílou svíčku. Ta totiž podporuje čarovnou ochrannou moc a sílu modrých borůvek. Borůvkové dobroty by se ze stejných důvodů měly podávat na bílém nádobí. Borůvky se také používali hojně na zdobení narozeninových dortů, protože dokáží obdarovanému splnit přání…

Tak co, vyzkoušíte také nějaké to kouzlo?

Pokud by vás zajímalo něco dalšího z mystiky rostlin, navštivte http://www.energiestromu.cz. Web zabývající se energií stromů a jejich léčebnými účinky na lidské tělo.